LEGO Mindstorms EV3 to wyjątkowa, najbardziej zaawansowana, najnowsza i najlepsza seria znanego producenta. Zestaw składa się głównie z klocków LEGO Technic, ale także, a właściwie przede wszystkim z czujników elektronicznych, serwomechanizmów i komputerowej jednostki centralnej pozwalającej między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie.
Powstały dwa zestawy - domowy oraz edukacyjny. Ten drugi został zoptymalizowany z myślą o stosowaniu w szkołach czy uczelniach i zawiera wszystko, czego potrzeba, by uczyć. Uczniowie mają możliwość budowania, programowania i testowania rozwiązań opartych na technologii i robotyce. Inteligentna Kostka EV3 - mały, ale potężny komputer, używany jest do sterowania silnikami robota i zbierania danych z podłączonych czujników. Posiada wsparcie dla technologii Bluetooth oraz WiFi, pozwala na programowanie robota i zawiera wbudowane narzędzia do akwizycji i wizualizacji danych pomiarowych.
Zestaw wiedzie prym na rynku już wiele lat i wciąga w świat robotyki i programowania zarówno dzieci, młodzież, a nawet dorosłych.
Krótko o naszym kursie
Pracujemy na edukacyjnych zestawach (EV3 Education). Roboty są tak zaawansowane, że możliwości pracy z nimi są właściwie nieograniczone. Na chwilę obecną przygotowaliśmy 3 różne etapy kursu. Pierwszy to etap przygotowany dla tych, dla których kluczowe jest samo budowanie konstrukcji z klocków i to jest ich głównym celem. Wówczas każde zajęcia to budowanie innego robota i poświęcenie tylko niewielkiej ilości czasu na jego programowanie. Pozostałe dwa etapy to skupienie się głównie na nauce programowania. Na wszystkich zajęciach zbudowanych będzie tylko kilka konstrukcji, natomiast największa ilość czasu spędzona będzie w środowisku programowania. Etapy te są o różnych skalach trudności wraz z dostosowaniem do wieku uczestników.
Dzięki kursowi dzieci i młodzież mogą zacząć naukę programowania lub poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie, a także cieszyć się samą budową skomplikowanych nieraz konstrukcji.
Czego nauczymy?
Aby móc zaprogramować daną konstrukcję, najpierw trzeba ją zbudować. Pomagają w tym dedykowane instrukcje z widokami izometrycznymi, co niewątpliwie wspomaga rozwijanie się zmysłu przestrzennego oraz wyobraźni. To przekłada się na umiejętność odczytywania rysunków technicznych. Rozwijać się w tej dziedzinie będą więc mogli przede wszystkim uczestnicy pierwszego etapu kursu.
Kursanci etapów nastawionych na programowanie przed praktyką poznają trochę teorii. Warto bowiem nauczyć najpierw uczestników, czym jest np.:
Popularność EV3 spowodowała, że programować je można w wielu środowiskach. My jednak najbardziej skupiamy się na dedykowanym środowisku programowania LabView, które mimo programowania blokowego jest potężnym narzędziem z ogromem możliwości. Podczas tworzenia programów kursanci nauczą się ważnych zagadnień dotyczących programowania, np. czym są:
Z taką wiedzą uczniowie układać będą coraz to bardziej zaawansowane programy na wykonanie przez roboty określonych zadań, co przekłada się na praktyczną naukę programowania i testy w rzeczywistym świecie.
Warto dodać, że w programowaniu tych robotów pojawiają się ważne elementy języka angielskiego oraz bardzo dużo matematyki i logiki. Dążąc do celu to właśnie w tych dziedzinach rozwijać się będą kursanci nawet wówczas, gdy matematyki nie lubią lub nie jest to ich mocna strona.
Jak nauczamy?
Grupa na kursie składa się maksymalnie z 8 uczestników. Pierwszorzędną sprawą na każdych zajęciach jest wspólne omówienie danego zagadnienia. Ważnym aspektem jest nauka pracy w grupie, dlatego kursanci z reguły pracują w 2-osobowych zespołach. Każdy zespół dysponuje 1 zestawem edukacyjnym LEGO EV3 oraz tabletem i laptopem.
W zależności od wyboru, zespoły mogą budować roboty na ławkach z pomocą tableta/laptopa lub na macie edukacyjnej z pomocą tableta. Tablet jest lekką i wygodną opcją do wyświetlania instrukcji budowania danych konstrukcji. W porównaniu do komputera posiada jednak dość okrojoną wersję oprogramowania służącego do programowania. Dlatego w razie bardziej zaawansowanego programowania uczestnicy zasiadają przy ławkach i pracują na laptopach z pomocą trenera, który istotne kwestie wyświetla na rzutniku. Utworzone programy realizowane są przez roboty, co pozwala na sprawdzenie poprawności utworzonego skryptu. Nierzadko roboty testowane są na specjalnych matach z możliwością dodawania do nich dodatkowych elementów potrzebnych dla robotów.
Reasumując, każdym zajęciom przyświeca jeden schemat: zbadanie problemu, propozycje jego rozwiązania, utworzenie i realizacja programu przez robota, poprawienie ewentualnych błędów.
Dodatkowo, każdy uczestnik otrzymuje u nas teczkę z materiałami dodatkowymi do domu. Dla utrwalenia wiedzy dawane będą kolejne materiały po zajęciach z nowymi zagadnieniami.
Szczegóły pełnego kursu:
Pełny kurs składa się z 3 niezależnych etapów o różnej skali trudności.
Pierwszy etap:
Drugi etap:
Trzeci etap:
Szczegóły organizacyjne jednego etapu
Sprawdź, czy aktualnie prowadzone są zapisy na kurs:
Warsztaty z LEGO EV3 to zajęcia przeważnie jednorazowe, weekendowe. Mają na celu przybliżenie programowania i robotyki osobom, które nie mogą uczestniczyć w kursach semestralnych z różnych przyczyn np. miejsca zamieszkania, niedogodnego terminu. Warsztaty zazwyczaj wyróżniają się tematyczną odsłoną - robione są z okazji różnorodnych świąt, itp. Długość, termin oraz cena zajęć są ustalane każdorazowo przy ich organizowaniu. O aktualnie przygotowywanych warsztatach informujemy w mediach społecznościowych (Facebook) oraz w dziale zapisy. Wtedy też pojawia się dokładny opis czego będą dotyczyć i jak będą wyglądać.
Sprawdź, czy aktualnie prowadzone są zapisy na warsztaty: